Adana Primedent Diş Kliniği Diş Beyazlatma
Tedavi Alanları
Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

Adana Diş Beyazlatma

İnci gibi dişlere sahip olmak hemen herkesin hayallerini süsler. Sağlıklı ve beyaz dişler hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan son derece önemlidir. Gelişen teknoloji ile birlikte diş beyazlatma işlemleri de çok başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Gün içerisinde tüketilen yiyecek ve içecekler nedeniyle diş yüzeyinde bulunan gözenekli mine yapısının üzerinde renkli lekeler meydana gelir. Diş hekimleri tarafından diş beyazlatma jelleri kullanılarak dişler üzerinde bulunan lekeler temizlenir.

Diş beyazlatma tedavilerinde Primedent Klinik dinamik ve tecrübeli diş hekimleri ile sağlıklı ve beyaz gülüşler kazandırıyor.

Diş Beyazlatmaya Neden İhtiyaç Duyulur?

Dişlerin beyaz ve temiz görünmesi kişisel bakımına özen gösterenler için önemlidir. Dişlerin görünümüyle birlikte rengi de insanın psikolojik durumunu ve sosyal hayatını etkilemektedir. Diş hekimleri, dişlerde oluşan renk, konum ve şekil bozukluklarını restoratif ve estetik ekipmanların yardımıyla tedavi edebilmektedir.

Dişler Beyazlığını Neden Kaybeder?

Dişlerde çocukluktan gelen yapısal bozukluklar, anne karnında veya bebeklikte maruz kalınan antibiyotikler, gün içerisinde tüketilen yiyecek, içecek ve sigara ile sularda bulunan flor miktarı dişlerde renklenmeye sebep olabilmekte. Bütün bu dış etkenler sonrası dişler beyazlığını yitirir. Dişlerdeki renk değişimi ise iki türde gerçekleşir:

  • İç Renklenme: Dişin içerisinde oluşan ve diş fırçalama ile ortadan kaldırılamayan lekelerdir. Dişlerdeki yapısal bozukluklar da bu kategoride yer almaktadır. Diş hekimleri tarafından yapılan diş beyazlatma operasyonları büyük ölçüde başarılı olmaktadır.
  • Dış Renklenme: Dişin yüzeyinde yiyecek ve içeceklerden kaynaklanan renklenmelere denilmektedir. Çay, kola, kahve, sigara gibi maddelerin dişte bıraktığı izlerdir. Dış renklenmenin tedavisinde diş hekimi hangi maddeler için hangi yöntemin etkili olacağına karar vererek diş beyazlatma uygulaması yapmaktadır.

Diş Beyazlatma Metotları Nelerdir?

Diş beyazlatma uygulamalarının ilki Power Bleaching denilen yöntemdir. Bu yöntemde beyazlatıcı jel ve ışık kullanılır, kısa sürede diş rengini 3-4 tona kadar açar.

Ağızdan ölçü alınıp, kişiye özel plastik ağızlıkların hazırlandığı ikinci yöntemde ise, ağızlıkların içerisine jeller konularak uygulanır. Bu yöntemle dişler 5-7 gün arasında istenilen beyazlığa ulaşılır. Ancak başarı için bu ağızlığın günde 4-8 saat arası takılması gerekir.

Diş Beyazlatma İşlemini Herkes Yaptırabilir Mi?

Diş Beyazlatma İşlemini Herkes Yaptırabilir Mi?

Diş beyazlatmaya engel sağlık problemi olmayan herkes bu tedaviyi yaptırabilir. Ancak diş beyazlatma öncesi diş hekimi ağız ve dişleri iyice muayene eder, diş eti hastalığı ve dişlerde çürük varsa önce bu problemler tedavi edilmelidir. Ağız içi hijyeni sağlandıktan sonra diş beyazlatma uygulaması yapılarak daha güzel ve estetik görünen dişlere kavuşulur. Diş beyazlatma işlemleri yeni anne olmuş kişiler, gebeler ve gelişim çağındaki bireyler için önerilmez.

Diş Beyazlatma İşlemi Güvenli Mi?

Yapılan araştırmalarda yüzde 10’luk beyazlatma solüsyonunun dişlere herhangi bir zararının olmadığını ortaya koymaktadır. Diş hekimlerinin yaptığı beyazlatma işlemlerinde dişte hiçbir kalıcı hasar ve yapısal değişiklik olmaz. Ancak yapılacak uygulamada dişin beyazlama oranı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Beyazlama oranı dişlerin doğal yapısına bağlıdır.

Diş Beyazlatmanın Yan Etkileri Var Mıdır?

Diş beyazlatma uygulamalarında kullanılan jeller, dişler üzerinde hassasiyete yol açabilir. Havaya, soğuk-sıcak içeceklere karşı da dişlerde hassasiyet görülebilir. Ancak bu etki 24-48 saat içerisinde ortandan kalkar. Tedavide uygulanacak florür ile bu hassasiyet azaltılabilir. Florürün yanında içerisinde potasyum nitrat bulunan diş macunları da bu hassasiyete karşı etkindir.

Diş Beyazlatmanın Etkisi Kalıcı Mıdır?

Diş hekimi tarafından yapılan diş beyazlatma uygulamaları, diş yapısına bağlı olarak 6 ay ile 2 yıl arasında etkili olur. Bu süre, beslenme, yaşam ve ağız hijyenindeki alışkanlıklara göre de değişir. Bunun yanında çay, kahve ve sigara gibi boyayıcı maddelerin tüketimi de bu süreyi etkiler.

Diş beyazlatma uygulamalarında Primedent Klinik dinamik ve tecrübeli diş hekimleriyle başarılı uygulamalarda ön sıralarda gelmektedir. Primedent Klinik’e gelin, diş beyazlatma uygulamaları ile sağlıklı ve estetik gülüşlere kavuşun.

Sosyal Medyada Paylaş