Adana Primedent Diş Kliniği Şeffaf Plak Ortodonti
Tedavi Alanları
Şeffaf Plak Ortodonti

Şeffaf Plak Ortodonti

Adana Şeffaf Plak Ortodonti

Diş tellerinin estetik olmayan görüntüsü, ortodonti alanında yeni teknolojileri de tetikledi. Bunun sonucunda en çok kullanın tedavi yöntemi olarak şeffaf plaklar öne çıktı. Şeffaf hizalayıcılar olarak da bilinen bu plaklar, ilk ortaya çıktığında yeterince tercih edilmese de günümüzde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Şeffaf plak ortodonti tedavisinin en bariz avantajı estetikliktir. Hastalar şeffaf plaklar ile metal braketlerin kötü görüntüsünden kurtulur. Dolayısıyla özellikle yakın dönemde mezuniyet töreni, evlilik gibi programları olanlar diş telleri ile fotoğraf çektirmemek için şeffaf plak ortodonti tedavisini tercih edebilirler. Çünkü şeffaf plaklar istendiği zaman çıkarılabildiği için estetik kaygıları olanları rahatlatacak bir çözümdür.

Estetik görünümünün yanında ağız konforu açısından da şeffaf plaklar tercih edilmelidir. Çünkü içten diş teli tedavisinde teller dili rahatsız edebilir. Şeffaf plaklarda ise bu durum söz konusu değildir. Ancak tel değişiminde görülen hassasiyet sorunu, şeffaf plak değişiminde de az da olsa görülebilir.

Şeffaf Plak Üretimi

Şeffaf plak tedavisinde dijital ortamlarda hastaların diş ölçüleri ve kavislerinin ölçüsü alınarak 3 boyutlu modelleri oluşturulur. Alınan bu ölçüler sonrası şeffaf plaklar üretilir. Dijital ve 3 boyutlu ortamın en büyük avantajı, tedavi sonrası diş yapısının nasıl düzeltileceği ve diş yapısının alacağı son görüntüyü görmek mümkündür.

Şeffaf plakların kullanım süresi hastaya göre değişir. Bu süre hastadan hastaya göre 17-22 saat arası değişmektedir. Bu tedavide hastaların büyük özveri göstermesi gerekir.

Hastalar, şeffaf plak kullanmaya başladıktan itibaren rahatlığını, konforunu görmeye başlarlar.

Şeffaf Plaklar Hangi Durumlarda Uygulanır?

Şeffaf plak tedavisi her hasta için uygun olmayabilir. Şeffaf plaklarla yapılan diş hareketleri sınırlıdır ve her ortodonti vakasında bu yöntem uygulanmayabilir. Diş hekimi, hastanın ağız ve diş yapısını kontrol ederek şeffaf plak tedavisine uygun olup olmadığına karar verir.

Şeffaf plakların yetersiz kalabildiği durumlarda modifikasyon uygulanabilir. Şeffaf plak tedavisindeki başarı, ortodontistin tecrübesine de bağlıdır.

Şeffaf Plak Tedavisi Primedent Klinik’te!

Şeffaf plak tedavisinde Primedent Klinik dinamik ve tecrübeli kadrosu ile farkını hissettiriyor. Dişlerinizdeki ortodontik düzensizliklerden kurtulmak için Primedent Klinik tam da beklentilerinize göre.

Sosyal Medyada Paylaş