Çocuklarda Diş Hekimi Korkusu Nasıl Yenilir?
Medya Haberler
Çocuklarda Diş Hekimi Korkusu Nasıl Yenilir?

Çocuklarda Diş Hekimi Korkusu Nasıl Yenilir?

Çocuklarda Diş Hekimi Korkusu Nasıl Yenilir?

Çocukluk evresinde gelişen diş tedavisi ve diş hekimi korkusu ilerleyen yıllarda kişinin rutin diş kontrollerinden kaçınması ve sorunlar ciddi aşamaya gelmeden önlem alınmaması gibi problemlere yol açar. Özellikle toplumumuzda çocukları doktorla, dişçiyle, hastaneyle korkutmak gibi yanlış bir davranış kalıbı var. Tüm bunlar ülkemizin ağız ve diş sağlığı konusunda sorunlu ülkeler arasında yer alma sebepleri arasında. Ancak günümüzde Primedent gibi pek çok diş kliniği hasta memnuniyetini hedeflerinin ilk sırasına yerleştirerek, acısız, konforlu, güvenli ve huzurlu bir diş tedavisi deneyimi sunuyorlar. Özellikle pek çok diş probleminin kaynağı çocukluk yıllarından geldiği için Primedent ailesi olarak Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti) alanına özel bir yaklaşım sergiliyoruz. İşte çocuklarınızda diş hekimi korkusunu yenmenizi sağlayacak 7 öneri…

Ne yazık ki çocuklarımızın korkulu rüyalarından biri de diş doktorları. Yapılan bazı araştırmalar Türk toplumunda çocukların büyük çoğunluğunun diş tedavisinden ve diş doktorundan korktuğunu gösteriyor. Dünyada bu oran %10 ile 14 arasındayken bu durum bizim ülkemizde %80-90 seviyelerine kadar ulaşıyor.

Peki çocuklarımızın diş hekimi korkusunu yenmelerine nasıl yardımcı olabiliriz? Öncelikle bu korkunun utanılacak bir şey olmadığını çocuğunuza hissettirmeniz gerekiyor. İlk olarak korkunun nedenlerini ele alalım…

Çocuklarda Diş Hekimi Korkusunun Nedenleri

Özellikle yaramazlık yapan çocukların dişçiye veya doktora götürülmekle tehdit edilmesi büyük bir etkendir. Çocuğun bilincinde doktora gitmenin, diş hekimine görünmenin korkutucu bir ceza olduğuna dair inanç gelişmesine neden oluyor. Bunun yanı sıra geçmişte ailenin yanlış diş hekimi seçiminden ötürü ağrılı bir deneyim yaşadıysa eğer bu da bir korkuya dönüşebiliyor. Üstelik kendi deneyiminden ötürü olduğu için yenilmesi zor bir korkuya… O yaş çocukların kendi aralarında birbirlerini korkutmak için anlattıkları yanlış şeyler de çocukların diş hekimi korkusunu pekiştiriyor. Peki bunla nasıl mücadele edebiliriz?

“Yaramazlık Yaparsan Seni Dişçiye Götürürüm” Demekten Vazgeçin

Evet ne yazık ki çocuklarımızda diş doktoru korkusunun oluşmasında en büyük neden biz aileler olabiliriz. Doktor, polis ve benzeri meslek gruplarını kullanarak çocukları korkutma davranışı, etkileri gelecekte de devam edecek bazı fobilerin oluşmasını tetikleyebiliyor. Doktorları korku objesi olarak değil, sağlığımızı korumamızı sağlayan insanlar olarak anlatmalıyız.

Doğru Diş Hekimini Seçtiğinizden Emin Olun

Çocuk diş hekimliği yani Pedodonti alanında uzman bir diş hekimine gittiğinizden emin olmalısınız. Çocuklarınızı emanet ettiğiniz diş hekiminin öncesinde ziyaret ettiğiniz ve güvendiğiniz biri olmasında fayda vardır. Çocuklarınızın kendisini güvende ve mutlu hissettiği bir klinik onda diş tedavisinin keyifli bir deneyim olduğu duygusunu pekiştirecek ve rutin kontrollerini ihmal etmemesini sağlayacaktır. Primedent Diş Kliniği baştan sona hastaların kendisini mutlu ve özel hissedeceği şekilde tasarlanmıştır. Çocuklarınız Primedent’te acısız ve korkusuz bir diş tedavisi deneyimi yaşarlar. Siz de Adana’da çocuklarınız için korkusuz ve ağrısız bir diş tedavisi deneyimi istiyorsanız, Primedent hizmetinizde…

Çocuklarınızı Motive Edin

Çocuklar her daim anne ve babalarının destek ve övgüsüne ihtiyaç duyarlar. Çocuğunuzu muayeneler sonrasında ödüllendirmek onları taktir etmek, hediyeler vermek diş muayenesine gitme fiilini olumlu şekilde pekiştirebilir.

Arkadaşlarıyla Birlikte Randevuya Gidebilirsiniz

Öncesinde diş muayenesine gitmiş, korkusu olmayan tedavi süreci rahat ve başarılı gitmiş bir arkadaşı varsa muayeneye onunla birlikte gitmesi, psikolojik olarak kendisini iyi hissetmesini sağlayabilir. Unutulmamalıdır ki çocuklar arkadaşlarının fikir ve düşüncelerinden bazı durumlarda ailelerine göre daha fazla etkilenirler.

Uygulanacak İşlemlerle İlgili Fazla Detay Vermeyin

Diş hekimi korkusunun temelinde anne ve babaların yanlış söylemleri çok etkilidir. Yapılacak işlemlerle ilgili bilgiyi diş hekiminin vermesi daha doğrudur. Aksi taktirde bir kelime bile çocuğun korku ve endişesini yükseltebilir.

Sık Sık Kontrole Gidin

1 Yaş itibariyle çocuklar için rutin diş hekimi kontrolleri başlamalıdır. Uzmanlar sürekli olarak kontrole gittikleri bir yerde çocukların kendilerini daha güvende hissettiği görüşünde. İnsanların korku duygusu bilinmezlikten beslenir. Gittiği, bildiği, deneyimlediği bir şeyden korkması, hiç bilmediği bir şeyle kıyaslandığında çok daha düşük bir olasılıktır.

Primedent Sedasyon (Uyutarak Diş Tedavisi Hizmeti)

Önceden anestezi olanaklarının yeterli olmaması yüzünden çocuklar ağrılı diş tedavisi deneyimlerine maruz kalırlardı. Ancak günümüzde çocukların işlem sırasında hiçbir acı hissetmemesini sağlayacak gelişmiş anestezi teknikleri uygulanmaktadır. Hatta hem zaman kaybı yaşamamak hem de operasyonun daha başarılı geçmesi için sedasyon yöntemi yani uyutarak diş tedavisi gerçekleştirmek de mümkündür. Bu sayede normalde çok fazla seansa yayılması gereken pek çok işlem tek seferde halledilebilir. Hiçbir acı hissetmeyeceği için de dişçi korkusu oluşmaz. Adana’da diş hekimi denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Primedent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği her daim hizmetinizde…

Sosyal Medyada Paylaş

Diğer Haberler

Adana’da İmplant Tedavisi Primedent Klinik’te!
Adana’da İmplant Tedavisi
Primedent Klinik’te!
Primedent Klinik ile Doyasıya ve Özgürce Gülüşler Sizleri Bekliyor!
Primedent Klinik ile Doyasıya ve Özgürce Gülüşler Sizleri Bekliyor!