Evdeki Diş Beyazlatma Uygulamaları Dişlere Zarar Verebilir!
Medya Haberler
Evdeki Diş Beyazlatma Uygulamaları Dişlere Zarar Verebilir!

Evdeki Diş Beyazlatma Uygulamaları Dişlere Zarar Verebilir!

Evdeki Diş Beyazlatma Uygulamaları Dişlere Zarar Verebilir!

Günümüzde insanların en çok önem verdiği konulardan biri hiç şüphesiz bembeyaz dişler. İnsanlar, çoğu zaman evlerinde kulaktan dolma bilgilerle dişlerini beyazlatmaya çalışıyor. Halbuki bu gibi sağlıksız yöntemler bırakın diş beyazlatmayı, diş ve dişeti sağlığını bile olumsuz etkileyebiliyor. Peki diş beyazlatma nasıl yapılır, diş beyazlatmada doğru bilinen yanlışlar nelerdir bilginiz var mı? Primedent Klinik olarak bugün sizlere evde yapılan diş beyazlatma yöntemlerinin diş ve dişeti sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini sıralıyoruz. İşte evde yapılacak diş beyazlatma uygulamalarının etkileri…

Diş beyazlatma işlemlerinde en büyük yanlışlardan biri sert fırça kullanmak. Bazı insanlar, sert fırçaların dişleri daha iyi temizleyip daha beyaz yapabileceğine inanıyor. Halbuki sert fırçalar diş ve diş eti kanamalarına yol açabileceği için yeni sorunlar doğurabilir.

Karbonatla Diş Beyazlatma

Evde diş beyazlatma uygulamalarında en çok tercih edilen yöntemlerden biri karbonatla dişleri beyazlatmaktır. Ancak şunu unutmayın, karbonat veya tuz ile dişlerin beyazlaması mümkün değil. Hatta diş minesini çizip belirli bir zaman sonra dişin ana rengini kaybetmesine neden olabilir.
3

Çilek ve Limonla Diş Beyazlatma

İçeriğindeki asit nedeniyle çilek ve limon gibi meyvelerin dişleri beyazlattığı söylenir. Bu her ne kadar doğru olsa da diş minesi ve diş etlerine zarar verme ihtimali de bulunmakta.

Kabartma Tozu İle Diş Beyazlatma

Halk arasında en çok tercih edilen diş beyazlatma yöntemlerinden biri de kabartma tozu ile dişleri fırçalamaktır. Kabartma tozunun dişleri beyazlattığı doğrudur ancak bu beyazlık kısa sürelidir. Bunun yanında ilerleyen zamanlarda ağız ve diş hastalıklarına yol açma riski vardır.5

Bütün bu kulaktan dolma bilgiler yerine diş beyazlatmanın en doğru ve net yöntemi bir diş hekimine başvurmaktır. Diş hekiminin yapacağı profesyonel beyazlatmanın yanında hekiminizin önerisi ile evde uygulayacağınız yöntemler ile dişlerinizi beyazlatmak mümkündür.

Lazer Işığıyla Diş Beyazlatma

Toplumda bilinen bir yanlış da lazer ile yapılacak diş beyazlatma yöntemi ile dişlerin beyazlayacağıdır. Halbuki lazer ışığı dişleri beyazlatmaz. Sadece beyazlatma jelinin aktifleşmesini sağlar ve beyazlama için gerekli reaksiyonu başlatır.

Bütün bu uygulamalarla birlikte dişlerin devamlı beyaz kalması mümkün olmayabilir. Dişlerimiz zaman içerisinde yiyip içtiğimiz gıdalar nedeniyle renk değiştirip sararmaya başlar.

Diş beyazlatma ile ilgili bilinen bir diğer yanlış ise bu uygulamanın zamanla dişleri daha fazla sarartmasıdır. Halbuki diş beyazlatma uygulamaları bırakın dişlerin sararmasını, dişlerin renk tonunu açarak ışıl ışıl ve parlak bir diş yapısı oluşmasına sağlamaktadır.

Piyasadaki Diş Beyazlatma Ürünleri Sağlıklı Mı?

Piyasada da evde diş beyazlatma noktasında birçok ürün bulunuyor. Halbuki bu ürünlere itibar etmemek gerekir. Evde yapılabilecek yanlış bir uygulama veya kullanılabilecek yanlış bir ürün ağız ve diş sağlığını bozabilir. İnci gibi beyaz dişlere ancak diş hekimlerinden profesyonel destek alarak ulaşabilirsiniz!

Dişlerdeki beyazlığın kalıcılığı ise dişin pürüzsüz olup olmadığı, yiyecek ve içecek tercihleri (çay, kahve gibi içeceklerin tercihi veya sigara tüketimi), diş bakımına bağlı olarak değişmektedir. Diş beyazlatma uygulamaların etkisi yaklaşık 2-3 yıl arası sürmektedir. Beyazlatma işlemi sonrası ise yaklaşık 1 hafta boyunca çay, kahve ve şarap gibi renkli gıdalardan uzak durulmalı, mümkünse sigara kullanılmamalı, sigara kullanılıyorsa en aza indirilmelidir.

Adana’da Diş Beyazlatma Uygulamaları Primedent Klinik’te!

Adana’da diş beyazlatma uygulamaları noktasında Primedent Klinik büyük bir başarı ile hizmet vermektedir. Sizler de dişlerinizi sağlıklı bir şekilde beyazlatmak, daha ışıl ışıl ve parlayan dişlere sahip olmak istiyorsanız Primedent Klinik’e uğramayı ihmal etmeyin!

Sosyal Medyada Paylaş

Diğer Haberler

Adana’da İmplant Tedavisi Primedent Klinik’te!
Adana’da İmplant Tedavisi
Primedent Klinik’te!
Primedent Klinik ile Doyasıya ve Özgürce Gülüşler Sizleri Bekliyor!
Primedent Klinik ile Doyasıya ve Özgürce Gülüşler Sizleri Bekliyor!