Omicron Varyantı İçin Ağız ve Diş Sağlığı Uyarısı!
Medya Haberler
Omicron Varyantı İçin Ağız ve Diş Sağlığı Uyarısı!

Omicron Varyantı İçin Ağız ve Diş Sağlığı Uyarısı!

Omicron Varyantı İçin Ağız ve Diş Sağlığı Uyarısı!

Dünya genelinde yaklaşık 3 yıldır etkili olan Coronavirüs salgını nedeniyle çok sayıda kişi hastalığa yakalandı. Virüsün mutasyonlara uğraması sonucu çeşitli varyantlar ortaya çıktı. Bu varyantlardan en bulaşıcı olanı ise Omicron. Ağız ve Diş Sağlığı uzmanları, Omicron varyantının çok hızlı bir şekilde yayıldığına dikkat çekerek, bu dönemde ağız ve diş bakımına daha çok önem verilmesi gerektiğini belirtiyor. Adana’da ağız ve diş sağlığı konusunda uzman diş hekimleriyle hizmet veren Primedent Diş Kliniği, sizler için derledi.

Coronavirüsün salgını döneminde insanlar sağlıkları konusunda hassas olmaya başlasa da diş sağlığı konusunda bu hassasiyet ihmal edildi. Bu dönemde ağız ve diş sağlığı sekteye uğrarken, tedavi ve kontroller de sekteye uğradı. Halbuki insan vücudunda bakterilerin en fazla yerleştiği bölgelerden biri ağız ve dişler. Ağız ve diş sağlığına dikkat edilmediği taktirde hiç istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir. Hele ki yayılma hızı ile diğer varyanlara oranla daha agresif olan Omicron varyantı döneminde daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle bu dönemde ağız ve diş kontrolleri aksatılmamalı, özellikle hamileler, yaşlılar ve çocuklar çok dikkatli olmalı.

Diş Fırçası Sıcak Su İle Yıkanmalı

Her zaman olduğu gibi bu dönemde de diş fırçalama kesinlikle aksatılmalı, günde iki kez florlu diş macunu ile iki dakika boyunca dişler fırçalanmalı. Ardından da diş fırçası mutlaka sıcak su ile yıkanmalı.

Dişler fırçalanırken mümkünse lavaboya yalnız gidilmeli, sosyal mesafe kurallarına dikkat edilmelidir.

Virüsün önüne geçebilmek için diş fırçaları yan yana konulmamalı, diş fırçaları birbirine temas etmeden muhafaza edilmeli. Bunun yanında renkler aynıysa karışıklığa neden olmamak için üzerine kimin fırçası olduğu yazılmalı.

Diş İmplantı Nasıl Yapılır?

Evlerde veya işyerlerinde en çok bakteri bulunan ortamlardan biri lavabolardır. Dolayısıyla diş fırçaları kesinlikle lavaboya konulmamalıdır.

Macun ortak kullanılıyorsa direkt fırçaya sürülmemeli, macunu alırken tek kullanımlık çubuk veya kürdan tercih edilmelidir.

Diş fırçaları 2-3 ayda bir mutlaka değiştirilmelidir.

Ağız bakımının en önemli unsurlarından biri de gargaradır. Dişlerde çürük oluşumunun önüne geçmek için florlu gargara ile birlikte günde bir kez diş ipi kullanılarak dişler temizlenmelidir. Diş ipinin de tek seferlik kullanılması önemlidir.

Pandemi döneminde insanlar korkularından hastaneye, kliniğe gitmeye korkar oldular. Ancak bu süreçte ağız ve diş sağlığı kontrolleri ihmal edilmemelidir. Kontrollerin ertelenip ertelenmeyeceğine ise diş hekimleri karar vermelidir.

Dişlerde ağrı, kırılma veya kanama gibi durumlar varsa hemen hastane veya diş kliniğine gitmekte fayda var. Evde yapılacak tedavi hem daha çok ağrı çekilmesine hem de yanlış tedaviler nedeniyle diş kaybına neden olabilmektedir.

Diş İmplantında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Adana’da Ağız ve Diş Sağlığı’nda Primedent Klinik!

Adana’da ağız ve diş sağlığı konusunda Primedent Diş Kliniği uzman diş hekimleriyle başarıyla hizmet vermektedir. Sizler de özellikle salgın döneminde daha büyük problemlerle karşılaşmamak için Primedent Klinik’e başvurun, sağlıklı ağız ve diş yapısına kavuşun!

Sosyal Medyada Paylaş

Diğer Haberler

Adana’da İmplant Tedavisi Primedent Klinik’te!
Adana’da İmplant Tedavisi
Primedent Klinik’te!
Primedent Klinik ile Doyasıya ve Özgürce Gülüşler Sizleri Bekliyor!
Primedent Klinik ile Doyasıya ve Özgürce Gülüşler Sizleri Bekliyor!