Diş Kisti Operasyonları Hakkında Her Şey
Medya Haberler
Zirkonyum Kaplama Tedavisi Hakkında Herşey

Zirkonyum Kaplama Tedavisi Hakkında Herşey

Adana’da Zirkonyum Tedavisi

Diş kaplama tedavileri metal içerenler ve metal içermeyenler olarak iki şekilde sınıflandırılır. Zirkonyum diş kaplama, zirkonyum dioksit yapısı ile bir çeşit porselen diş kaplama metodudur ve metal içermez. Zirkonyum maddesi özel fırınlarda oksijenle işlenir ve bunun sonucunda zirkonya seramiği adı verilen bir maddeye dönüştürülür. Sonrasında da diş kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır. Sağladığı avantajlardan ötürü son yılların en popüler kaplama malzemesidir. Zirkonyum kaplama yaptıranlar genellikle diş çürüğü olan veya estetik beyaz bir gülümsemeye önem verenlerdir. Özellikle diş estetiği açısından tercih edenler ön dişlerinde zirkonyum kaplama kullanırlar. Adana Özel Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Primedent, “Zirkonyum kaplama zararlı mı”, “zirkonyum kaplama dezavantajları”, “zirkonyum diş fiyatları” gibi soruların sıkça sorulduğu bu günlerde zirkonyum tedavisi hakkında merak edilen her şeyi sizler için anlattı.

İÇİNDEKİLER

Zirkonyum Diş Kaplama Özellikleri

Hem üst hem de alt dişlere uygulanabilen zirkonyum kaplama arka dişlerde sağlamlığı, ön dişlerde ise estetik görünüm sağladığı için sıkça tercih edilmektedir. Son derece avantajlı özellikleri olan zirkonyum kaplamaya gelin yakından bakalım…

Zirkonyum Kaplama Yaptıranlar

Dişlerinin görünümünden hoşnut olmayan ve estetik bir görünüm arzulayan herkes güvenle zirkonyum kaplama tercih edebilir. Fakat henüz gelişim çağı sonlanmamış, 18 yaşını doldurmamış gençlerde çene gelişiminin tamamlanması beklenir. Dişlerinde şu problemleri yaşayanlar zirkonyum kaplama yaptırmaktadır.

Zirkonyum Diş Modelleri ve Kullanım Ömrü

Zirkonyum dişlerin kullanım süreleri kişilere göre değişkenlik gösterebilir. Bazıları 5-10 yıl süresince kullanırken kimi insanlar ömür boyunca kullanabilmektedirler. Düzenli olarak diş hekimine muayeneye giden ve ağız diş sağlığına özen gösteren kişiler uzun yıllar boyunca zirkonyum kaplamaları kullanabilmektedir. Fakat klinik ortamlarda gerçekleştirilmediğinde hem sağlık açısından risk taşır hem de kullanım ömrü kısa olur. Bu nedenle profesyonel diş hekimleri tarafından donanımlı bir klinikte uygulanması gerekir.

Zirkonyum Kaplama ve Lamine Kaplama Arasındaki Fark

Temel olarak farklı yüzeylere uygulanırlar. Zirkonyum, dişi tümüyle sarmaktadır. Lamine ise yalnızca dişin ön yüzeyine uygulanır. Lamine de uygulama her diş için ayrı şekilde gerçekleştirilir.

Zirkonyum Kaplama İle Metal Kaplama Arasındaki Fark

Zirkonyum kaplama ve metal kaplama arasında porselenin üretildiği destek malzemesi farklıdır. Kaplamanın altında zirkonyum veya metal bir alt yapı bulunur. Zirkonyum ışığı geçirebilen bir yapıdadır ve bu da hastaya tümüyle doğal, estetik bir görünüm kazandırır. Ancak metal kaplamalarda porselen mat beyaz şekilde görünmektedir. Zirkonyum diş etiyle uyum gösterirken aynı durum metal kaplamalar için geçerli değildir. Metal kaplamalarda diş etleri üzerinde morarmalar meydana gelebilir. Metal kaplamalar alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ağız kokusu ve tat bozukluğu ortaya çıkabilir.

Zirkonyum Kaplama Yaş Sınırı

Kesin bir yaş sınırı yoktur. Eğer kişi zirkonyum kaplamaya ihtiyaç duyuyorsa ve gelişim çağını tamamladıysa güvenle zirkonyum kaplama yaptırabilir. Yalnızca gelişim çağı henüz tamamlanmamış kişiler için beklemek önerilir.

Zirkonyum Diş Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Zirkonyum Dişler Sararır Mı?

Zirkonyum dişlere gereken özen ve bakım yapıldığında sararma veya herhangi bir renklenme oluşmaz. Buna karşın herhangi bir nedenle sararma veya renklenme yaşanırsa diş klinikleri tarafından kolaylıkla beyazlatılabilir.

Zirkonyum Diş Yaptıran Kişiler Hangi Yiyecekleri Tüketemezler?

Zirkonyum kaplama yaptıranlar istedikleri yiyecekleri tüketebilirler. Fakat tıpkı doğal dişlerde olduğu gibi asitli gıdalardan, sert kabuklu yiyeceklerden ve yapışkan gıdalardan kaçınmakta fayda vardır.

Zirkonyum Kaplama İmplant Üzerine Yapılabilir Mi?

Ön bölgede yer alan implantların üzerindeki protezlere zirkonyum diş kaplama yapılabilir.

Zirkonyum Kaplama Çıkarılacağı Zaman Altında Bulunan Diş Zarar Görür Mü?

Zirkonyum kaplamanın çıkarılması gerekirse eğer kesilerek çıkartılır. Bu da altta bulunan doğal dişin zarar görmeyeceği anlamına gelir.

Zirkonyum Tedavisi Sırasında veya Sonrasında Ağrı Hissedilir Mi?

Zirkonyum kaplama lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve ardından geçici dişler takılır. Bu sayede hasta işlem sırasında ya da sonrasında hiçbir ağrı hissetmez.

Zirkonyum Kaplamalar Düşer Mi?

Doğal dişlerinize özel yapıştırıcılar kullanılarak sabitlediğimiz zirkonyum kaplama herhangi bir şekilde yerinden oynamaz ve düşmez.

Zirkonyum Kaplama Fiyatları

Uygulanacak olan dişlerin sayısı ve bölge zirkonyum kaplama fiyatları üzerinde belirleyicidir. Maliyetler metal kaplamalara göre daha yüksektir. Ancak sağladığı avantajlardan dolayı çok sayıda insan zirkonyum kaplamaları tercih etmektedirler. Bu nedenle fiyat ve maliyetler konusunda kesin bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Adana’da zirkonyum kaplama tedavisinin tecrübeli ve başarılı adresi PrimeDent Özel Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği sağlıklı ve mutlu gülüşler diler…

Sosyal Medyada Paylaş

Diğer Haberler

Tek Diş Kararmasının Nedenleri Nelerdir?
Diş Sıkma (Bruksizm) Hakkında Her Şey
Adana’da İmplant Tedavisi Primedent Klinik’te!
Bebeklerde Diş Çıkarma
Sürecinde Bilmedikleriniz