Diş Bakımı ve Ağız Sağlığı En Fazla Yaz Aylarında İhmal Ediliyor!
Medya Haberler
Diş Bakımı ve Ağız Sağlığı En Fazla Yaz Aylarında İhmal Ediliyor!

Diş Bakımı ve Ağız Sağlığı En Fazla Yaz Aylarında İhmal Ediliyor!

Diş Bakımı ve Ağız Sağlığı En Fazla Yaz Aylarında İhmal Ediliyor!

Diş ve ağız sağlığı için en riskli dönemlerden biri yaz aylarıdır. Yaz aylarında genellikle tatil nedeniyle diş bakımı ve ağız sağlığı ihmal edildiği için ağız sağlığı bozuluyor, dişlerdeki hassasiyet de en çok bu dönemde görülüyor. Adana’da diş sağlığının önde gelen markalarından Primedent Diş Kliniği olarak, yaz ayları için ağız ve diş sağlığı önerilerimizi sizler için derledik…

Diş Sağlığı, Tatilinizi Bölmesin

Yaz aylarıyla birlikte gezi ve tatil planları yapılıyor. Yaz aylarının yaklaşmasıyla iyi görünmek için diyet ve spora ağırlık verilir ancak yazın sadece dış görünüşe değil, ağız sağlığı ve diş bakımına da önem vermek gerekir.

Tatil Öncesi Muayene

Yaz tatilinin bir diş rahatsızlığıyla bölünmemesi için tatile çıkmadan önce rutin diş kontrolünün yapılması ve tatilde de ağız ve diş sağlığına dikkat etmek gerekir.

Diş Fırçalamayı Aksatmayın

Yazın sıcak ve soğuk hassasiyeti daha fazla hissedildiği için yiyecek ve içecek seçimine özen gösterilmelidir. Tatil yerlerinde sunulan karbonhidratlı yiyeceklerin ve kafeinli içeceklerin tüketiminin sınırlı olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca hazır ve fast food yiyecekler de diş sağlığını olumsuz etkilenir. Tatil zamanlarında dişlerin fırçalanmasının unutulması ya da ertelenmesi bu olumsuz etkileri arttırır.

Soğuk Tüketmeyin

Havanın sıcak olması nedeniyle daha çok soğuk yiyecek ve içeceklere yönelebiliriz. Ancak hava değişimlerinden oldukça etkilenen dişler için bu durum zararlıdır. Soğuk ve sıcak yiyecek ve içeceklerin arka arkaya tüketilmesi dişlerde çatlaklara neden olabilir. Yemekten hemen sonra dondurma ya da soğuk tatlılar da tüketilmemelidir.

Su Tüketimini Unutmayın

Tüketimin normalden daha fazla olduğu dönemlerde günlük su ihtiyacının karşılanması, hem beden hem de ağız ve diş sağlığı için de önemlidir. Yemeklerden sonra 1 bardak su içmek, dişlerinizin arasında besin artığı kalmamasını sağlarken, asit oluşumunu da engeller.

Çantanızda Seyahat Setleri Bulundurun

Yaz tatilinde çoğunlukla dışarıda zaman geçirildiği için ağız ve diş bakımı aksatılabiliyor. Fast food beslenmenin, buzlu ve şekerli gıdaların tüketilmesinin ve ağız ve diş bakımının aksatılmasının yaz aylarında arttığı görülüyor. Ağız ve diş bakımını aksatmamak için diş fırçası ve diş macunu içeren seyahat setlerini yanınızda taşıyabilir, bulunduğunuz yerde düzenli şekilde diş bakımınızı yapabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Diğer Haberler

Diş Çürüğüne Karşı 'Gargara' Önerisi
Diş Çürüğüne Karşı 'Gargara' Önerisi
Ramazan Ayında Diş Bakımı Nasıl Olmalı?
Ramazan Ayında Diş Bakımı Nasıl Olmalı?