Diş Çürüğüne Karşı 'Gargara' Önerisi
Medya Haberler
Diş Çürüğüne Karşı 'Gargara' Önerisi

Diş Çürüğüne Karşı 'Gargara' Önerisi

Diş Çürüğüne Karşı 'Gargara' Önerisi

Ağız ve diş sağlığının problemlerinin en başında gelen sebeplerden biri diş çürükleridir. Yaşam konforunu düşüren diş çürükleri, ilerleyen zamanlarla birlikte dayanılmaz ağrılara neden olabilir. Peki diş çürüğü oluşumunun nedenleri nelerdir, diş çürüğü nasıl önlenebilir? Adana diş kliniklerinden Primedent Diş Kliniği sizler için derledi.

Genel olarak diş çürüğüne ağız hijyeni, ağız kuruluğu, çapraşık dişler, koruyucu ajanların kullanımı ve ile diyet alışkanlıkları neden olmaktadır. Ağız bakımı ve dişleri sağlıklı bir şekilde koruyabilmek için 6 ayda bir diş hekimine muayene olmakta fayda var. İşte diş çürüklerini önleminin yolları…

Diş Çürükleri Nasıl Oluşur?

Diş çürüğü oluşumundan önce dişlerde bakteri yoğunluğu artar. Bakterilerin dişlerde tutunabilmesi için dişlerde karbonditrat artıklarının bulunması, bakterilerin karbonhidrattan beslenmesi gerekir. Dişlerde çürüme başlamasıyla birlikte ağız sağlığı bozulur ve yaşam kalitesi zamanla düşmeye başlar.

Flor ve Kalsiyum Zengini Gargara Kullanın!

Karbonhidrat tüketimi ile asit ve şekerli gıda tüketiminin artmasıyla bakteri oluşumu artar ve diş çürükleri oluşmaya başlar. Bu nedenle beslenme alışkanlıkları ile birlikte diş fırçalamanın da önemi artar. Günde 2-3 kez diş fırçalama diş çürüklerini önleyecektir. Bunun yanına diş hekiminizin tavsiye edeceği flor ve kalsiyum zengini koruyucu gargaralar da diş çürüklerini engelleyecektir.

Diş çürüklerinin bir nedeni de çapraşık dişlerdir. Çapraşık dişler nedeniyle etkin bir diş fırçalama olmaz, bunun sonucunda da plak oluşumları artar ve diş çürükleri oluşmaya başlar.

Ağız hijyeni için en önemli etkenlerden biri de tükürük oluşumudur. Tükürük, ağızda doğal bir yıkama etkisi oluşturur. Dolayısıyla ağız kuruluğu yaşayan insanlarda çürük oluşumu riski daha da fazladır.

Diş çürükleri ilk olarak diş üstünde küçük bir çukur olarak başlar, zamanla büyür ve apselere neden olur. Tedavi edilmediği durunda diş kayıpları ve ardından da başka hastalıklara neden olabilir. İlerleyen zamanlarda daha büyük sağlık sorunları ile karşılaşmamak için 6 ay-1 yıl aralıklarla diş hekiminize görünmenizde fayda vardır.

Adana’da Diş Çürüğü Tedavileri Primedent Klinik’te!

Ağız sağlığınızı korumak, dişlerinizde çürük oluşumunun önüne geçebilmek veya diş çürüklerinizin tedavisinde Primedent Klinik uzman hekimleriyle hizmetinizde. Ağız ve diş sağlığınızı korumak için Primedent Klinik’e uğrayın, yaşam konforunuzu artırın!

Sosyal Medyada Paylaş

Diğer Haberler

Ramazan Ayında Diş Bakımı Nasıl Olmalı?
Ramazan Ayında Diş Bakımı Nasıl Olmalı?
Diş Telleri ve Braketlere Veda, Kişiye Özel Plaklarla Şeffaf Plak Tedavisi
Diş Telleri ve Braketlere Veda, Kişiye Özel Plaklarla Şeffaf Plak Tedavisi