Diş Telleri ve Braketlere Veda, Kişiye Özel Plaklarla Şeffaf Plak Tedavisi
Medya Haberler
Diş Telleri ve Braketlere Veda, Kişiye Özel Plaklarla Şeffaf Plak Tedavisi

Diş Telleri ve Braketlere Veda, Kişiye Özel Plaklarla Şeffaf Plak Tedavisi

Diş Telleri ve Braketlere Veda, Kişiye Özel Plaklarla Şeffaf Plak Tedavisi

Diş teli, dişlerin daha güzel görünmesi için uzun yıllardır kullanılan bir tedavi. Günümüzde kullanışlı olmaması ve hoş olmayan görünümü nedeniyle çokça şikâyet edilen diş telleri kullanılmadan daha güzel bir diş yapısına kavuşmak mümkün. Bunun için tek yapmanız gereken diş hekiminize başvurmak ve tedavide şeffaf plak tercih etmek. Primedent Diş Kliniği, şeffaf plak tedavisi ve bilinmeyenlerini sizler için derledi.

Şeffaf Plak Tedavisi Nedir?

Uzun yıllardır ortodontik tedavilerde diş teli ve braketler uygulanıyordu. Şeffaf plak tedavisi, günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte ortodontik tedavide diş teli ve braketler yerine kullanılan bir tedavi yöntemidir. Şeffaf plak tedavisinde ağız içi ve dişlerin dijital ölçüsü alınır, sonra bilgisayar ortamında bu ölçüler çerçevesinde simülasyon hazırlanarak kişiye özel olarak şeffaf plaklar hazırlanarak kullanıma sunulur.

Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Şeffaf plak tedavisi, diş teli ve braketlere göre hem daha pratik ve kullanışlıdır hem de neredeyse görünmezdir. Dışarıdan farkedilmesi zor olan şeffaf plaklar yemek yerken de çıkarılabildiği için kolaylık sağlar. Diş fırçalarken çıkarıldığından hem dişi ipi kullanımında hem de diş fırçalarken herhangi bir zorlukla karşılaşılmaz. Düğün, mezuniyet töreni, toplantı gibi özel günlerde plaklar çıkarılabildiği için diş teline göre de bir avantajı vardır. Şeffaf plakların kullanım kolaylığının yanında konforlu bir yapısı da mevcuttur. Diş ipi ve braket kullanımında yaşanabilen tel batması, braket çıkması ve yara oluşması gibi sorunlarla karşılaşılmaz. Ortodontik tedavide dijital ölçüler ve hazırlanan simülasyonla tedavi sonrası oluşacak diş yapısı önceden gösterilebildiği için hastaların motivasyonuna da olumlu etkisi vardır.

Şeffaf Plak Tedavisi Her Vakaya Uygulanabilir Mi?

Şeffaf plak tedavileri çok sayıda vakada kullanılabilmektedir. Yani diş telleri ile tedavi edilebilecek çoğu vakada şeffaf plak tercih edilebilir. Ancak tedavinin uygunluğu için mutlaka bir ortodonti uzmanının muayenesi gereklidir.

Ortodontik Tedavinin Önemi ve Şeffaf Plakların Bu Noktada Avantajları Nedir?

Ağız sağlığının önündeki en büyük engellerden biri çapraşık dişler ve kapanış problemleridir. Çapraşık dişler nedeniyle ağız bakımı gerektiği şekilde yapılamaz. Bunun sonucunda da diş eti çekilmesi, dişlerde travma ve kemik doku kaybı gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Şeffaf plak tedavileri ile dişler istenen sağlıklı görünüme kavuşur, hem estetik hem de diş sağlığı açısından bu önemlidir.

Şeffaf Plaklar Çocuklarda Kullanılabilir Mi, Çocukların Ortodonti Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Şeffaf plak tedavisi çocuklarda da kullanılabilir. Bunun için çocukların 6 yaşına girmeleri gerekir. Şeffaf plak tedavisi için öncelikle çocukların ilk daimi dişleri çıkmalıdır. Daimi dişler çıktıktan sonra bir ortodonti uzmanına başvurulması gereklidir.

Şeffaf Plak Tedavilerinde Yeme-İçme Alışkanlıkları Değişir Mi?

Yemek yeme esnasında şeffaf plaklar çıkarılabildiği için yeme-içme alışkanlıklarında herhangi bir değişiklik olmaz. Şeffaf plaklar çıkarıldıktan sonra hasta istediği şeyi yiyip içebilir.

Şeffaf Plak Tedavilerinde Kontrol Süreci Nasıldır?

Şeffaf plak tedavilerinde rutin kontroller 4-8 hafta arasında değişir. Bu kontrollerin süresi hastanın şehir dışı veya yurt dışında olmasına göre ortodonti uzmanı tarafından belirlenebilir.

Şeffaf Plak Tedavisi Konuşmayı Etkiler Mi?

Şeffaf plaklar sadece dişlerin üzerine kaplar. Damak üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Dolayısıyla konuşmada herhangi bir zorluk veya değişikliğe neden olmaz. İlk birkaç günlük alışma sürecinin ardından konuşmaya ve günlük rutin yaşama hiçbir olumsuz etkisi olmaz.

Sporla İlgilenenler Şeffaf Plak Tedavisi Görebilirler Mi?

Şeffaf plağın kullanımı çok kolaydır. Dolayısıyla spor faaliyetlerine engel olabilecek hiçbir etkisi yoktur. Şeffaf plakla rahatlıkla spor yapılabilir. Hatta dişleri de koruma gibi bir artısı vardır.

Şeffaf Plakların Kullanım Süresi Ne Kadardır? Şeffaf Plakların Bakımı Nasıl Olur?

Şeffaf plaklar takılıp çıkarılabilir aparatlardır. Dolayısıyla istenilen diş yapısını kazanmak için günde en az 20 saat takılı kalmalıdır. Uzmanlar, şeffaf plakların gün içerisinde sadece yemek yerken ve diş fırçalarken çıkarmasını önerir. Günün diğer zamanlarında çıkarılmasını önermezler. Şeffaf plak tedavisi disiplinli bir tedavidir. Uzmanların belirlediği sürenin altında kullanıldığında başta planlanan diş görünümüne olumsuz etki eder.

Şeffaf plaklar günde sabah ve akşam iki defa macun kullanılmadan sadece su ve diş fırçası ile temizlenmelidir. Haftada bir kez protez temizleme tableti kullanılabilir.

Şeffaf Plak Tedavisinde Süreç Nasıl İlerler?

Hasta başvurduktan sonra ortodondi uzmanı detaylı bir şekilde dişleri ve ağız yapısını kontrol eder. Diş taşları temizlenir, çürük dişler ve çekilmesi gereken dişler tedavi edilir. Daha sonra üç boyutlu tarayıcı ile ağız içi ve dişlerin dijital ölçüsü alınır, ağız içi ve yüz fotoğrafları çekilir. Daha sonra bu bilgiler bilgisayara aktarılarak tedavi simülasyonu oluşturulur. Ölçü alındıktan sonra 4-6 hafta içerisinde plaklar temin edilir. Daha sonra hastanın randevusu oluşturulur. Bu randevuda ataşman denilen ve dişlerin üzerine uygulanan diş rengindeki küçük dolgu parçaları yerleştirilir. Hastalara 1-2 haftada bir değiştirmeleri için gerekli sayıda plak verilir ve ardından gelecek randevu kayıt altına alınır. Her kontrolde simülasyon ve dişlerin mevcut durumu değerlendirilir ve sonraki randevuda plakların kaçar gün aralıklarla kullanılacağı belirlenir.

Adana’da Şeffaf Plak Tedavisi Primedent Klinik’te!

Daha güzel bir diş yapısı ve görünümüne kavuşmak için Adana’da şeffaf tedavileri Primedent Klinik’te başarıyla uygulanmakta. Üç boyutlu tarayıcı ile dijital ölçüler alınıp bilgisayarla simülasyon oluşturularak diş yapısının oluşturulacağı tedavilerle diş yapınızın son halini önceden tercih edebilmeniz mümkün. Primedent Klinik’e gelin, daha sağlıklı ve estetik diş yapısına kavuşun!

Sosyal Medyada Paylaş

Diğer Haberler

Omicron Varyantı İçin Ağız ve Diş Sağlığı Uyarısı!
Omicron Varyantı İçin Ağız ve Diş Sağlığı Uyarısı!
Adana’da İmplant Tedavisi Primedent Klinik’te!
Adana’da İmplant Tedavisi
Primedent Klinik’te!