Tek Diş Kararmasının Nedenleri Nelerdir?
Medya Haberler
Tek Diş Kararmasının Nedenleri Nelerdir?

Tek Diş Kararmasının Nedenleri Nelerdir?

Tek Diş Kararmasının Nedenleri Nelerdir?

Ağız ve diş sağlığının en önemli belirtisi ışıl ışıl parlayan dişlerdir. Ancak bazı durumlarda tek bir dişte ortaya çıkan kararma diğer bütün dişlerin sağlıklı olmasının önüne geçer. Çeşitli durumların neden olduğu diş kararması, sinirin hasar gördüğü anlamına gelir. Bu durumda, dişin bir an önce muayene edilerek, ihtiyaç olması halinde kanal tedavisi yapılması gerekir. Adana’da diş sağlığının adresi Primedent Diş Kliniği, tek diş kararmasının nedenlerini sizler için derledi…

1-Kanal Tedavisi

Daha önceden kanal tedavisi yapılmış olan dişlerin rengi zaman içinde canlı dişlerden daha koyu hale gelebilir. Yalnızca kararan dişe özel bir beyazlatma ile dişin rengi açılabilir.

2-Travma

Travmaya uğrayan dişlerin içlerindeki sinir bölgesinde kanama meydana gelir ve bu nedenle dişin renginde koyulaşma olabilir. Bu durumda bir an önce bir diş hekimine başvurmak gerekir. Diş hekimi ihtiyaca göre, dişe kanal tedavisi ve beyazlatma yapacaktır.

3-Dişlerin Çapraşık Olması

Çapraşık olan dişler ve diğer dişlere kıyasla daha içte kalmış olan dişler yeterince fırçalanamadığından dolayı kararabilir. Bu dişler temizlik işlemiyle eski renklerini alabilir ancak bir süre sonra tekrar kararacaktır. Dolayısıyla kesin çözüm, bu dişlerin ortodontik olarak düzgün hale getirilmesi olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş

Diğer Haberler

Diş Çürüğüne Karşı 'Gargara' Önerisi
Diş Çürüğüne Karşı 'Gargara' Önerisi
Adana’da İmplant Tedavisi Primedent Klinik’te!
Adana’da İmplant Tedavisi
Primedent Klinik’te!